Odrůda malin Zlata
Odrůda malin Zlata
Zlatá malina: Sluncem políbená lahůdka
Zlatá malina, známá také jako žlutá malina, je fascinující odrůdou tohoto oblíbeného ovoce. Svou neobvyklou barvou a delikátní chutí si získává stále více příznivců. Od klasické červené maliny se liší nejen barvou, ale i jemnější, sladší chutí s nádechem medu a meruněk. Absence antokyanů, pigmentů zodpovědných za červenou barvu, ji činí vhodnou i pro alergiky, kteří na ně reagují.
Pěstování zlaté maliny
Pěstování zlaté maliny se v zásadě neliší od pěstování klasických červených malin. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou, humózní půdu. Důležitá je pravidelná zálivka, zejména v období sucha a dozrávání plodů. Rostliny je vhodné přihnojovat organickými hnojivy. Stejně jako červené maliny, i zlaté odrůdy potřebují oporu, aby se větve nepolámaly pod tíhou plodů. Řez se provádí po sklizni, kdy se odstraňují odplozené výhony.
Odrůdy zlaté maliny
Existuje celá řada odrůd zlaté maliny, lišících se dobou zrání, velikostí a chutí plodů. Mezi oblíbené patří například ‚Fallgold‘, ‚Golden Queen‘ nebo ‚Apricot‘. Každá odrůda má své specifické vlastnosti, proto je vhodné si před výběrem prostudovat jejich charakteristiky.
Využití zlaté maliny
Zlaté maliny se dají konzumovat čerstvé, jsou výborné do dezertů, marmelád, džemů a ovocných salátů. Svou barvou zpestří každý pokrm a dodají mu originální nádech. Zlaté maliny se také skvěle hodí na výrobu šťáv, sirupů a likérů. Díky nižšímu obsahu kyselin jsou vhodné i pro přípravu dětské výživy.
Zdravotní benefity
Stejně jako červené maliny, i zlaté jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík a vlákninu. Konzumace zlatých malin posiluje imunitu, podporuje trávení a má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.
Zlatá malina je zkrátka zajímavou a chutnou alternativou ke klasické červené maline. Její pěstování není náročné a odměnou vám bude bohatá úroda lahodných a zdravých plodů.