Odrůdy paprik

Papriky jsou oblíbenou zeleninou, která se používá v mnoha kuchyních po celém světě. Mají různé barvy, tvary, chutě a úrovně pálivosti. Ale co je to vlastně paprika? Odkud pochází? A jaké má pro naše zdraví a výživu benefity?

Paprika je rod rostlin z čeledi lilkovité (Solanaceae), který zahrnuje asi 42 druhů. Pochází z tropické a subtropické Ameriky, kde je rozšířen od jihu USA po Argentinu. První Evropané, kteří objevili papriky byli španělští dobyvatelé v 15. století. Od té doby se papriky rozšířily do celého světa díky obchodu, kolonizaci a migraci.

Papriky se pěstují pro jejich plody, které jsou dužnaté bobule s mnoha semeny uvnitř. Plody mohou být různých tvarů od kulatých po protáhlé nebo kuželovité. Barva plodů se mění podle stupně zralosti od zelené přes žlutou nebo oranžovou po červenou nebo fialovou. Chuť plodů se liší podle druhu a odrůdy papriky od sladkých po velmi pálivé.

Pálivost paprik je dána obsahem látky nazvané kapsaicin, která dráždí nervová zakončení v ústech a vyvolává pocit pálení. Kapsaicin má také některé léčebné účinky jako protizánětlivý, analgetický nebo antibakteriální prostředek. Pálivost paprik se měří pomocí stupnice Scoville (SHU), která udává množství kapsaicinu v jednotce hmotnosti plodu.

Papriky jsou bohatým zdrojem vitamínů C, A, B6 a K1, folátu, draslíku a antioxidantů jako karotenoidy nebo flavonoidy. Vitamín C pomáhá posilovat imunitní systém, chránit buňky před volnými radikály a podporovat tvorbu kolagenu pro zdravou pleť. Vitamín A podporuje dobrý zrak, růst buněk a reprodukci. Vitamín B6 pomáhá metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů pro energii i tvorbě červených krvinek pro přenos kyslíku. Vitamín K1 pomáhá srážení krve pro prevenci krvácení.

Folát je důležitý pro syntézu DNA a buněčné dělení zejména během těhotenství nebo rychlého růstu tkání jako kosti nebo svaly. Draslík reguluje rovnováhu tekutin v těle i nervosvalovou aktivitu pro správnou funkci srdce nebo ledvin.

Odrůdy paprik vhodné do skleníku

Skleníkové pěstování má tu výhodu, že papriky jsou chráněny před nepříznivým počasím a škůdci, a mohou tak dosahovat lepších výnosů a kvality. Ale jaké odrůdy paprik si vybrat pro skleníkové pěstování?

Nejprve je třeba si uvědomit, že ne všechny odrůdy paprik jsou vhodné do skleníku. Některé odrůdy jsou přizpůsobeny venkovnímu prostředí a potřebují více slunce a vzduchu. Do skleníku je lepší volit odrůdy nižšího vzrůstu, které se snadněji opylují a netrpí nadměrným růstem zelené hmoty. Také je dobré zvolit odrůdy s dobrou odolností proti chorobám a škůdcům.

Mezi vhodné odrůdy paprik do skleníku patří například:

  • AMY – jedná se o ultra ranou hybridní odrůdu s velkými červenými plody ve tvaru kužele. Rostlina dorůstá do výšky 50-60 cm a je vhodná pro pěstování ve sklenících i fóliovnících.
  • Kardinál – je to ultra raná hybridní odrůda s velkými červenými plody ve tvaru kónického válce. Rostlina dorůstá do výšky 1 m a vyžaduje vysoký skleník.
  • Bianca F1 – je to středně raná hybridní odrůda s bledě žlutými plody ve tvaru bloku. Rostlina dorůstá do výšky 70 cm a je vhodná pro pěstování ve sklenících i fóliovnících.
  • Kalifornské zázraky – je to středně pozdní standardní odrůda s červenými plody ve tvaru bloku. Rostlina dorůstá do výšky 80 cm a je vhodná pro pěstování ve sklenících i fóliovnících.

Papriky jsou zeleninou, která má mnoho zdravotních i chuťových přínosů. Při pěstování ve sklenících je důležité dodržovat správné podmínky teploty, vlhkosti, osvětlení a hnojení. Také je nutné pravidelně odstraňovat postranní výhony (tzv. pasynkovat) a podepřít rostliny tyčemi nebo provazy. Papriky se sklízejí podle potřeby od července do řijna.